Ana Sayfa Hizmetlerimiz Oto Tamir ve Bakım Servisi

Oto Tamir ve Bakım Servisi

ÖN TAKIMLAR BAKIM VE TAMİRİ

SÜSPANSİYON SİSTEMİ

Otomobil programlarından veya araç değerlendirmelerinde de gördüğümüz araçların performans değerlendirmelerinde karşımıza ilk çıkan aracın beygir gücü, torku ve bununla birlikte 0-100km’yi kaç saniyede aldığıdır. Ancak bunlar güçlü bir kontrol sistemi olmadan hiçbir işe yaramaz. Aracınız 100km’ye 3 saniyede çıkabilir ancak kontrol edemedikten sonra bir yere çarpıp 100’den 0’a 1 saniyede inmesi zaman almayacaktır.

Dünyanın önde gelen otomotiv firmaları işte bu sebeple günümüzde hızdan çok konfora ve araç performansını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadırlar bu da onları süspansiyon sistemlerine yönlendirmektedir. Süspansiyon sistemi, yol tutuşu sağlamak için en önemli etkendir. Yani otomobilin lastikleriyle yol arasındaki sürtünmeyi maksimuma çıkararak özellikle virajlarda arabanın yola daha sağlam basmasını sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu durum hem konforu sağlar hem de güvenliği.

AKS SİSTEMİ

Aks sistemleri aracın diferansiyelinden aldığı çıkış gücünü tekerleklere iletir ve aracın hareket etmesini sağlar. Akslardaki genel sıkıntı gelen seslerden kaynaklanmaktadır ve bu sese aks körükleri sebep olmaktadır. Aks körüklerinin yırtılması halinde içerisinde bulunan özel yağ akmaya başlar bundan sonra da aks mafsalları ses yapmaya başlar.

Tak tak tak diye çıkan bu ses küçük operasyonlarla durdurulabilir ancak önemsenmeyip müdahale edilmediği zaman sürtünmeyle birlikte daha da büyük sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple belirli periyotlarla aks körüklerini kontrol ettirmenizi öneriyoruz.

DİFERANSİYEL SİSTEMİ

Diferansiyel aracın iki yanında bulunan akslarla aynı zamanlı olacak şekilde çalışır, ancak diferansiyeli en önemli kılan şeylerden biri özellikle virajlarda aksların farklı hızlarda dönmelerini sağlamaktır. Yani içte kalan kısım daha yavaş dışta kalan kısım da daha hızlı döndürerek arabanın dengesini ve yol tutuşunu sağlar. Ayrıca diferansiyel sistemi iki tekerleğin de arasında yer alır ve yarım dişli bir şaft aracılığıyla da tekerlere bağlanır.

DİREKSİYON KUTUSU

Birçok tamirci veya teknik servis direksiyon kutusunda herhangi bir arıza olduğunda kutunun tamamen değişmesi yönünde karar verir ancak sorun bir mekanizmanın tamamında olmaz. Belirli bölgelerdeki sorunlar, mekanizmanın tamamını etkiler. Direksiyon kutusundaki kısmi bölgelerde oluşan aksaklıklar tamir edilerek düzeltilebilmektedir ve firmamızın bu konuda sayısız çalışması bulunmaktadır.

Yeni bir kutu parasının 1/5’ini ödeyerek orijinal direksiyon kutunuzla rahat bir sürüş keyfine devam edebilmeniz sizin elinizdedir. Kutunun tamamının değişmesini isteyen tamircilere ve servislere gitmeden önce firmamıza uğramanızı öneriyoruz. Servisimizde her markanın ve modelinin direksiyon kutusu tamirleri garanti verilerek yapılmaktadır.

------------------------------------------------------------------
MOTOR TAMİRİ

Ülkemizde araba kullanıcılarının belki de en çok korktuğu tamir ve bakım işlerinden biri motor tamiridir çünkü arabanın en önemli kısmı motordur. Biz bu konuda sizlere tamirle ilgili bilgi verirken aynı zamanda motor bakımı, periyodik muayeneleri ve aynı zamanda kendinizin motor için yapabileceği işlemleri de anlatacağız ki, motorunuzun ömrü uzun olsun ve kaygılarınız azalsın.
------------------------------------------------------------------
KLİMA ve KOMPRESÖR
Araç klimaları ve frigorifik araçlarda soğutma sistemleri, hem cihaz donatımı hem de uygulama açısından birbirine çok benzemektedir. Bunları birbirinden farklı kılan uygulama alanıdır. Frigorifik araçlarda soğutulmuş araç kasası, ürünlerin soğuk taşınmasında kullanılırken araç klimaları konfor uygulamalarında kullanılmaktadır. Bundan dolayı araç klima soğutma sistemleri ile frigorifik soğutma sistemlerine ait devre elemanları, montaj işleri ve montaj kuralları bir başlık altında açıklanacak ve uygulamaları yapılacaktır.

Günümüzde teknolojik gelişmeler, her alanda olduğu gibi araçlara yönelik konfor kliması uygulamalarında da kendini göstermiş ve seri üretimle maliyetlerin düşmesi, araç klimasına olan talebi arttırmıştır. Bugün üretilmekte olan birçok araçta klima, standart donanım haline gelmiştir.

Genelde araç motorundan tahrikli kompresörlerin yanında, küçük araçlarda hermetik kompresörlerin elektrikle beslendiği klima sistemleri de kullanılmaktadır. Otomobiller küçük hacimli vasıtalardır. Fakat özellikle sıcak yaz aylarında hareket hâlindeki bir otomobilde konfor şartlarını sağlamak için oldukça fazla soğutma kapasitesine ihtiyaç duyulur. Bu araç hacmine ve taşınan yolcu sayısına göre değişmekle birlikte 12000 Btu/h ve üzerindedir.

Özellikle sıcak yaz günlerinde, araçlarla yapılan uzun yolculuklarda, aşırı sıcak, insan fizyolojisini olumsuz yönde etkilemektedir. Sıcaklığın getirdiği stres, insanda dikkat dağılmasına ve ihmalci bir yapı oluşmasına neden olmaktadır. Bu da trafikte olabilecek hataları ve neticesinde kazaları artırmaktadır. Bu olumsuz etki, klima kullanılarak büyük ölçüde bertaraf edilebilir. Klima yalnızca havayı soğutmakla kalmaz aynı zamanda kurutur ve temizler, bu da insana daha iyi bir rahatlama hissi verir. Diğer sağladığı önemli bir fayda da sıkışık trafikte araçların egzost gazlarının solunmasını önemli ölçüde önlemesidir.
----------------------------------------------------------------------------------------
PERİYODİK BAKIM
1)Ateşleme buji ve kabloları her 15,000 km. değiştirilmesi
2)Yakıt, yağ ve polen filtrelerinin her 10,000 km. değiştirilmesi
3)Aracın üretildiği fabrikanın önerdiği yağ cinsinden her 10,000 km. değiştirilmesi
4)Aracın su ve benzin hortumları, radyatör ve klima peteklerinin kontrolü

V Kayışına Kontrol

Yaz aylarının getirdiği hava sıcaklığı nedeniyle genişleyen kayış zamanla deforme olur. V Kayışını gerdirdikten sonra kullanın, aksi bir durumda V kayışını değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. gevşek kayış şarjı etkiler buda vantilatörün silikilasyonunu yavaşlatır. Dolayısıyla otomobilin normal çalışmasını etkiler.

Antifrizi Ölçümü

Piyasaya son yıllarda çıkmış araçların kullanım kılavuzunda da belirtildiği gibi dört mevsim kullanılması gereken antifriz motorun soğumasına yardımcı olmak için kullanılmaktadır ve her 10,000 KM değişmesi gerekmektedir. Radyatörün içindeki suyun donması durumunda çok ciddi motor sorunlarıyla karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Hava Filtresi Bakımı

Motoru soğutmak için üflenen havanın içindeki zararlı maddelerin motora ulaşmasını engeller. Motora ait diğer parçaların zarar görmesini önler. Düzenli değiştirildiğinde yakıt sarfiyatını azaltır ve periyodik olarak her 10,000 KM bir değişmesi gerekir.

Motor Yağı Bakımı

Her 10,000 KM değişmesi gereken önemli bakımlardandır. Uzun süre değiştirilmeden kullanılan yağ motoru koruma özelliğini yitirir.

Elektrik Sistemi Bakımı

Distribütör kapağında ki çatlaktan veya buji kabloları arasından nem girmesinden kaynaklı araç çalışmayabilir. O yüzden elektrik tesisatı periyodik olarak kontrol edilmelidir.

Fren Sistemi

Araçların yüksek hızlarda güvenli bir şekilde yol almasını sağlayan mekanizma fren sistemidir. Her 10,000 KM mutlaka kontrolden geçirilmesi gereken fren sistemi içerisinde (balatalar, diskler, fren merkezleri, abs okuyucu kabloları ve fren hortumları) bulunmaktadır.

Triger Kayışı

Yeni model araçlar yüksek performans, düşük yakıt sarfiyatı ve sessiz çalışma ilkesiyle üretilir. Bu nedenle özel olarak triger kayışlı üretilmektedir. Bütün araçlarda 60,000 ile 90,000 KM arasında mutlaka değiştirilmelidir. Aksi takdirde maliyeti yüksek hasarlara sebep olabilirsiniz.

Ön Takımlar

Araçların güvenli bir seyri için ön takımların her 20,000 KM de bakımı şarttır. Ön takım kontrolü lastiklerin diş kalınlığı, rot, rotil ve rot başlarının sağlamlığı, tekerlek bilyelerinin kontrolü ve rot balans ayarlarının yapılmasıdır.

Debriyaj Değişimi:

Araçların motorla, aktarım organları arasında vites geçişlerini sağlayan baskı-balata-bilye kullanılmaktadır. Bu debriyaj baskı balatası 50,000 ila 60,000 KM arasında aşınmaktadır. Takım halinde değişmesi gereken bu mekanizma değişmediği takdirde aracın yakıt sarfiyatını arttırır, çekiş gücünün düşmesine neden olur ve sonunda aracınız sizi yolda bırakır.
---------------------------------------------------------------------------------------
ŞANZIMAN
Tork konvektörü adı verilen sistem, debriyajı, servoyu, hidrolik sistemi, vites kademeleri gibi yapıları içerisinde bulunan ayrıca alüminyum sayesinde korunan bir şanzıman türüdür.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde yaygınlaşmaya başlayan ve artık otomobil üreticilerinin vazgeçilmezi arasına giren otomatik şanzımanlar, tork devirlerini hesaba katarak işlerler ve vites değişim sürelerini de yumuşatırlar. Bu hem aracın performansına pozitif yönde değer sağlar hem de kullanıcı hatalarından doğru oluşabilecek aksaklıkları engeller. Ayrıca yakıt tasarrufuna da katkıda bulunduğu bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Ülkemizde ve dünyada otomatik viteslerin manüel viteslere göre daha verimsiz olduğu ve kullanım sorunlarının daha sık yaşandığı gibi bir algı bulunmaktadır. Ancak yeni üretilen araç modellerinde artık eski sıkıntılar kalmamış ve sürücü konforuyla birlikte güvenlik ve dayanıklılık da eklenerek otomatik vitesler kullanıcının vazgeçilmezi olma yolunda ilerlemektedir.Manüel vitesli arabaların şanzımanında motordaki gücün tekerlere iletilmesi işlemi debriyajla sağlanırdı ancak günümüzde otomatik vitesli araçların şanzımanlarında bulunan tork dönüşümü yapan ve yağ içeriği bulunan özel bir sistem sayesinde yapılabilmektedir.

Yarı otomatik araçlarda ise ikisinin de ortasında kalan bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistemde debriyaj kullanımına gerek kalmamaktadır ancak vites de otomatik olarak artmaz veya düşmez. Yani vites el yordamıyla ayarlanırken debriyaja basmaya gerek kalmaz, bu da aracınızın performansını olumlu yönde etkiler. Yarı otomatik araçlarda şanzımanın kavrama yapması elektronik veya vakumlu sistemler sayesinde yapılmaktadır.

Aracınızın her parçası gibi şanzımanlar da periyodik bakımlara ihtiyaç duymaktadırlar. Bakım süresi araçtan araca göre değiştiği için, aracınızın el kitapçığından bakarak hangi aralıklarla yaptırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ancak genellemelere bakıldığında her 40.000km’de 1 bakım yapılması uygun görülmektedir. Bununla birlikte 2 yılda 1 de yağ ve filtrelerin değiştirilmesi gerekmektedir.

Sürekli dur kalk yapan, yokuş inip çıkan veya römorkla yük taşıyan araçlar için şanzıman diğer sürücülere oranla daha fazla önem taşımaktadır bu sebeple anlatılan sürücülerin şanzıman konusunda daha dikkatli olmasını öneriyoruz.

Şanzıman yağ ve değişimiyle ilgili birçok kişi size kendinizin yapabileceğini söylemektedir. Teorik olarak bu mümkün olsa biz size işi öğrenmeden uygulamanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü mesele sadece yağ konulacak bir yere bidondan yağ koymaktan ibaret değildir. Yağın bir önceki yağa oranla ölçüsü, hangi yağın kullanıldığı önemli konulardır. Bunlara dikkat ederek ve daha önceden bir ustadan görmüş şekilde yapmayı deneyebilirsiniz, iniz ancak aracınıza değer veriyorsanız zaten çok da pahalı olmayan bu bakım işlerini servisimizde yaptırmanızı öneriyoruz.

ŞANZIMANIN GÖREVLERİ

İçten yanmalı olarak tabir edilen motorlarda her ne olursa olsun bir şanzıman ihtiyacı vardır. Şanzımanla ilgili daha detaylı bilgi almak ve daha doğru kullanmak için tek adreste olduğunuzu belirtmek istiyoruz.

Öncelikle şuna değinmek gerekir ki her motorda en yüksek güçlerin elde edildiği dar bir devir bandı bulunmaktadır. Şanzımanın görevi ise hızlanıp yavaşlayan araçlarda motor ve tekerleği birbirine bağlayan akslardan doğru dişli oranını ayarlamaktır. Vites değiştirmenin amacı ise aracın yüksek devirlerde ısınıp motorun yanmasını engellemek ayrıca en iyi performansı en az zararla almaktır yani şanzımanın görevlerinden biri budur.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte motoru hem en önemli devir aralığında tutan hem de tekerleklere sürekli güç verebilen şanzımanlar da üretilmektedir. Yavaş yavaş maliyeti azalıp piyasaya giren bu tarz şanzımanlara CVT denmektedir ve imkanınız varsa bu tip şanzımana sahip araçlardan almanızı şanzıman kalitesi açısından öneriyoruz.

OTOMATİK ŞANZIMANDA İYİ PERFORMANS ALMAK

Otomatik şanzımana sahip araçlarda kimi şikayetlerin kullanıcı hatalarından kaynaklı olarak oluştuğunu görmekteyiz bu sebeple buraya kullanımının doğru yönleriyle ilgili bir şeyler yazmak istedik.

Öncelikle en sık yapılan hatalardan biri gaz pedalına basılı haldeyken vitesle oynanmasıdır. Şunu kesinlikle öneriyoruz ki pedala basılı tutulurken P ve N konumlarından başka yerlere getirilmemelidir. Ayrıca aracınız hareket halindeyken birden P konumuna almanız da dişlileri zedeleyip şanzımana büyük hasarlar vermenize yol açabilir özellikle bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bununla birlikte R konumuna geçmeden önce de aracın tamamen durmasını beklemenizi tavsiye ediyoruz yoksa bir üst paragrafta anlatılan sorunun aynısı burada da tekerrür edebilmektedir.

Yokuş aşağı inilirken aracı N konumuna yani boşa getirmeniz hem güvenliğiniz hem de arabanın dayanıklılığı açısından hiç de akıllıca bir hareket olmaz. Ayrıca otomatik şanzımana sahip yani otomatik vitesli araçlarda şayet motor çalışmıyorsa vurdurma olarak bilinen olayın yapılması şanzımana değişmesine yol açacak kadar hasara sebep olabilmektedir.

Araçta bozulma veya kaza durumları olduğunda mutlaka çekici yardımı çağırın ve çekici parasını vermemek için şanzımanınızın değişmesine yol açmayın. Ayrıca kaza halinde tekerleklerin askıya alınması da gerekmektedir.

0 (542) 307 36 37Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.
Oto Tamir ve Bakım Servisi